Jak si chránit zdraví na cestách

2.5.2016 Čedok
Toužíte poznat nějakou exotickou zemi? Proč ne, měli byste se ale snažit předejít možným zdravotním rizikům. Co je tedy dobré vědět, než vycestujete?
Před cestou do zahraničí, zejména do tropických zemí, byste měli zvážit svůj zdravotní stav a kondici, stejně tak ostatních členů vaší rodiny. "Nevyplatí se odjíždět v případě, že jste akutně nemocní, a ve chvíli, kdy máte oslabenou imunitu, například po dlouhém boji s nějakou nemocí. Dále je dobré mít sjednané zdravotní pojištění, které si můžete za výhodných podmínek koupit spolu se zájezdem (vyjde vás to levněji). Lékařská péče by vás v cizině mohla vyjít velmi draho," radí MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka z Lékařského domu v Praze. Váš praktický lékař by vás měl tedy seznámit s možnými riziky, která na vás mohou číhat kdekoliv, zejména však v exotických destinacích.

Náročné poznávací zájezdy? Očkování se vyplatí!

V případě, že se chystáte za exotikou nebo plánujete náročnější poznávací zájezdy, je vhodné navštívit centrum očkování a cestovní medicíny. Ovšem ani do těchto exotických destinací se nemusíte bát cestovat. Kupujete-li zájezd u cestovní kanceláře, můžete být v klidu, určitě vám nebudou nabízet zájezd někam, kde by vám hrozilo nebezpečí, a už při nákupu poradí, na co byste měli myslet.

Mimo jiné se dozvíte, jaká všechna očkování pro jednotlivé destinace existují. Abyste stihli všechna doporučená očkování, měli byste se na očkovací centrum obrátit zhruba 6-8 týdnů před plánovanou cestou. Kupujete si zájezd "last minute"? Bude lepší vaši cestu konzultovat v očkovacím centru, kde vám poskytnou všechny potřebné informace. Pokud nejde o cestu do rizikové oblasti (Afrika, Asie apod.), maximálně si dobře vybavte cestovní lékárničku a zkontrolujte platnost základního očkování, ke kterému patří zejména očkování proti tetanu. Přeočkování se provádí jednou za 10-15 let.

V případě dovolené v exotických zemích je možné využít i očkování v tzv. zrychleném schématu. Seznam destinací, do kterých je nutné povinné nebo doporučené očkování, najdete zde.

 

 

Jak se vyhnout rizikům?

Statistiky jsou neúprosné - cestování je každý rok spojeno s vyšším rizikem přenosu různých onemocnění. "Mezi nejčastější patří průjmy, zvracení, žaludeční potíže, nemoci dýchacích cest, v mnoha případech způsobené klimatizací, kožní problémy, reakce na hmyzí štípnutí nebo různé alergické reakce," vyjmenovává nejčastější rizika MUDr. Irena Sobotková.

Některým problémům se ani prevencí vyhnout nelze, jiným je možné velmi účinně předcházet třeba očkováním nebo zvýšenou hygienou. "Průjem ale může být jak virového, tak bakteriálního původu, takže se může stát, že ať uděláte cokoli, návštěvě WC se prostě nevyhnete. Obecně se proto doporučuje používat před dovolenou probiotika, umývat si ruce před každým jídlem a po každé návštěvě toalety, nepít vodu z kohoutku, jíst pouze dobře omyté ovoce a zeleninu, jíst jen tepelně zpracované jídlo, nesahat na místní zvířata, v rizikových zemích se vyhýbat i konzumaci zmrzliny, pokrmům z trhu nebo vejcím.

Co se třeba týče nemocí dýchacích cest, zredukujte na minimum výrazné teplotní přechody. A to i po návratu domů," radí dr. Sobotková. V případě, že jste strávili tři měsíce a více v rozvojových zemích, doporučuje se navštívit infekční oddělení nebo specializované pracoviště tropických nemocí, totéž i v případě, že jste prodělali malárii nebo na sobě pozorujete neobvyklé příznaky.

Tipy praktické lékařky

Budete-li cestovat do Afriky, Jižní a Střední Ameriky nebo budete-li těmito zeměmi projíždět, může být po vás požadován očkovací průkaz s potvrzením o provedeném očkování proti žluté zimnici, které je povinné. Toto očkování provádějí pouze zdravotnická pracoviště, kterým byla státem udělena příslušná akreditace.

Nezapomeňte si s sebou vzít dlouhodobě užívané léky, obvaz, dezinfekci, oční kapky, léky proti bolesti a proti alergii, antipyretika nebo léky proti nevolnosti a průjmu, včetně rehydratačního roztoku. Neuškodí přibalit ani pinzetu, nůžky, teploměr a repelent.

Doporučená imunizace závisí na trase a časovém rozpisu vaší cesty, zamýšlených činnostech a aktuálním zdravotním stavu. Očkování se doporučuje proti žloutence typů A a B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě typu A a C, vzteklině, japonské encefalitidě, choleře, klíšťové encefalitidě či chřipce.

Více se dozvíte v centrech cestovní medicíny, případně na Vakcíny.net nebo Očkovacícentrum.cz.

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, exotika