Letem tchajwanským světem

27.10.2016 Hynek

Jste zvídaví a nehodláte se na dovolené jen tak válet na pláži? Chcete vidět kus světa, jenom jste ještě pořád nepřišli na to, odkud vyrazit? Začněte okružní cestou po Tchaj-wanu! Odmění se vám úžasnou podívanou.

Konstrukční perfekcionismus

Jednou z doslova největších tchajwanských pozoruhodností je mrakodrap Tchaj-pej 101. Do výšky 509 metrů se tyčí nad stejnojmenným hlavním městem a je šestou nejvyšší stavbou světa. Nejen že připomíná stonek bambusu, celá stavba je podobně také konstruovaná. Každá sekce jeho konstrukce funguje jako téměř samostatný celek. Tchaj-pej 101 tak může být pevnější, pružnější a lehčí. Má poetických 101 pater, a protože stojí v jedné z nejrizikovějších oblastí světa, kde tajfun střídá zemětřesení, dostal do vínku celou řadu mimořádných technických řešení. Aby ale unikátů nebylo málo, mrakodrap si díky svému rychlostnímu výtahu s aerodynamickou komorou drží místo dokonce v Guinessově knize rekordů, samozřejmě za nejrychlejší výtah na světě.

 

 

Pitoreskní panorama

Nadšené obdivovatele přírodních krás na Tchaj-
-wan táhne hned devět národních parků, což je na ostrov, který je jen o málo větší než Morava, poměrně slušné skóre. Oblíbený je přírodní park Taroko Gorge. K vidění jsou zde bizarní skalní tunely, horské svatyně, těžko uvěřitelné 200metrové útesy i divoké vodopády. Svou cestu neprostupnými skalami si prořezávají průzračné vody řeky Liwu. Jejich erozní činnost má na svědomí dokonce 20 kilometrů dlouhou soutěsku Taroko, zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Až vaše srdíčko zatouží po exotickém osvěžení, vydejte se na nejjižnější cíp ostrova. Plochu 332 km2 Hengchunského poloostrova zabírá národní park Kenting. Lesní, horské i jezerní scenérie nejsou zdaleka všechno, co turistům předvádí. Za pozornost stojí i historický maják Eluanbi, jenž stráží kilometry a kilometry pláží. Pod tyrkysově modrou mořskou hladinou se skrývají bujné korálové útesy hýřící všemi možnými barvami.

 


Univerzální svatostánky

Abyste se po své cizokrajné dovolené cítili i o malinko chytřejší, udělejte si cestu do nejstaršího ostrovního sídla Tchaj-nanu. Ten byl do roku 1887 hlavním městem celého ostrova, dnes je díky přemíře působivé historické architektury především živoucí učebnicí lokálního dějepisu. Zdobí ho více než 1 600 registrovaných chrámů a svatyní. Tchaj-wan je zemí nebývalé (nejen) náboženské tolerance. Někdejší centrum ostrova je proslulé i svým kladným vztahem k jídlu všeho druhu. Pouliční stánky s nabídkou místních specialit potkáte na každém rohu. Ochutnejte třeba křepelčí vajíčka na špejli, a když doplníte energii, mrkněte se i k jezeru Sun Moon, které leží skoro přesně uprostřed ostrova.


Od okouzlující horské vodní plochy je to už jen co by kamenem dohodil do města Puli. Zdejší chloubou je klášter Chung Tai Zen, který je největším novodobým buddhistickým chrámem na světě. Co víc? Monumentální klášter korunuje 150 metrů vysoká věž. I rarita v Puli byla obdařena takovými konstrukčními vymoženostmi, aby ustála všechny rozmarné nálady tchajwanského počasí. Poznávací kolečko zakončíte v přírodním parku Yehliu Geo, odmění se vám jen těžce uvěřitelnou podívanou. Místní krajina vyhlíží trošku mimozemsky. Je poseta skalními útvary bizarních tvarů, z nichž některé se prsí názvy jako Královna, Popelčin střevíček anebo Svícen. Já nevím, nepřipomínají vám spíše UFO?


Zde naleznete nabídku všech zájezdů Čedoku na Tchaj-wan


Letecká společnost Turkish Airlines nabízí denní spojení do Tchaj-peje 

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, exotika, Tchaj-wan

UložitUložit