Léto u moře: Last minute? First minute?

11.8.2016 Hynek
Ptáte se sami sebe, jestli letos o prázdninách objevíte tak suprový last minute do nejoblíbenějších destinací jako vloni? Ne, kdeže, neobjevíte. Zájezdy na poslední chvíli vám letos pravděpodobně vezmou vítr z plachet. Přímořská letoviska praskají ve švech a ceny za týden volna se v preferovaných místech vyšplhaly vysoko. A Bulharsko, Španělsko nebo Řecko letos táhnou nejvíc.

Právě zájezdy na poslední chvíli byly před několika lety nezpochybnitelnými vládci na dovolenkové scéně. Člověk si díky nim během pár minut stihl pořídit exkluzivní prázdniny za přepychové ceny v zajímavé lokalitě a v době, kdy se mu to zrovna hodilo. Poslední dva nebo tři roky je ale vše jinak. Navíc letos jsou destinace jako Turecko a severní pobřeží Afriky v nabídkách cestovních kanceláří upozaděny kvůli ne zcela ideální politické situaci. Po odpočinku v zahraničí navíc zdaleka netouží jen Češi, ale také Britové, Němci, Skandinávci, Poláci, Rusové a další. Jen u Rusů se jedná o více než 6 milionů lidí, kteří vloni odpočívali na pobřeží Turecka a Egypta. Právě oni následovaní zbytkem Evropy se nechtějí vzdát odpočinku, a tak míří do atraktivních letovisek na březích Středozemního moře.


Spontánní last minute

Buď jak buď, Středomoří není nafukovací. Pokud svůj zájezd máte rezervovaný a zaplacený měsíce dopředu, patříte k těm šťastnějším. Ale co když k těm šťastlivcům nepatříte a čekáte do poslední chvilky na lákavý last minute? Letošní dovolenou zachráníte jen v případě, že nemáte lepší věci na práci, než vysedávat u počítače a hlídat aktualizace v nabídce. Last minute zájezdů do nejžádanějších zemí je letos celkem málo.

V tradičních lokalitách u moře mezi Evropou, Asií a Afrikou poptávka převyšuje nabídku. Řada evropských destinací, jako je Španělsko, Itálie a Bulharsko, hlásila 80% obsazenost hotelových kapacit na hlavní sezonu už v první polovině května. Loni ve stejnou dobu přitom měli rezervováno pouhých 40 %. „Situace v některých destinacích je kritická. Obzvlášť Španělsko, Kanárské ostrovy, ty úplně praskají ve švech,“ řekl generální ředitel Čedoku Radek Drechsler. V případě, že některé hotelové pokoje zůstaly volné, byly samozřejmě nabídnuty k prodeji v rámci zájezdů last minute. Hoteliéři je však dávali k dispozici spíše ekonomicky silnějším trhům.

Provozovatelé hotelových zařízení jsou si moc dobře vědomi enormního zájmu, a tak v aktuální sezoně rozhodně nemají důvod zlevňovat. Naopak. Poslední volné pokoje stále zdražují. Last minute zájezdy letos stojí někde o 5–15 % více, než tomu bylo v předchozím roce. Cestovní kancelář Čedok se ale v tomto ohledu drží pod průměrem, ceny zájezdů do atraktivních lokalit zvedla průměrně o čtyři procenta. 
„Jsme nuceni si u dokupovaných kapacit připlatit. Od 1. května jsme zdražili některé produkty ve vybraných termínech, nezbývá nám nic jiného,“ uvedl šéf Čedoku Radek Drechsler. „U nejoblíbenějších řeckých ostrovů, jako je Kréta, Zakynthos nebo Korfu, zaznamenáváme meziroční nárůst zájmu v desítkách procent. Stále dokupujeme další kapacity, které budou ovšem za vyšší ceny než původně nakoupené. Ty jsme doprodávali do konce dubna.“Dovolená za hubičku

Mezi last minute zájezdy dominují nabídky zemí, o které poklesl zájem. Přes známé problémy je na Turecké riviéře klid a letos i rekordně nízké ceny a méně lidí než obvykle. To mnoho klientů na last minute přesvědčilo a dávají přednost před vyššími cenami a plnými rezorty v nejprodávanějších zemích. Řada klientů dala ze stejných důvodů znovu důvěru také Tunisku nebo Egyptu. Spousta hotelů láká na luxus. Pokud tedy svou letošní dovolenou ještě pořád nemáte objednanou, nemusíte zoufat. Jestliže jste časově flexibilní a máte k dispozici pořádnou dávku trpělivosti, může se stát, že si letos užijete přepychové prázdniny. A dokonce za hubičku.

„Díky tomu, že ruské cestovní kanceláře v Turecku vyklidily pozice, jsou k dispozici zájezdy i do luxusních pětihvězdičkových hotelů, které vloni pracovaly exkluzivně jen s ruskou klientelou. A jsou samozřejmě za velmi dobré peníze. Začátkem července jsem vzal svou rodinu na pár dní na dovolenou do tureckého Beleku a bylo to opravdu skvělé. Turecké hotely s vlastním akvaparkem jsou pro děti ideální. Z odborného pohledu jsem sledoval především kvalitu služeb i tolik diskutovanou bezpečnost a musím říct, že v oblasti Antalye je opravdu klid a zvýšená bezpečnostní pravidla na letišti nás nijak významně neomezovala, naopak jsme měli ze všeho větší pocit klidu,“ sdělil Radek Drechsler.

Vymazlený first minute

Nastupujícím trendem příštích sezon budou zájezdy super first minute, které se prodávají i téměř rok dopředu. Tento typ pobytů přináší celou řadu výhod. V časovém předstihu totiž vybíráte z kompletní nabídky cestovních agentur a jsou vám tak dostupné všechny hotely ve všech termínech. Přehrabování se ve zbytcích zájezdů v lokalitách, do kterých nikdo nechtěl, je definitivně pryč.

Dovolené objednané s dostatečným časovým předstihem jsou navíc protkané celou řadou nečekaných slev. Dítě zdarma? Jistě, klidně i s all inclusive. Sleva za včasnou rezervaci? Samozřejmě. Anebo jste si to snad týden před odletem rozmysleli a chcete se vydat jinam, nebo dokonce jindy? Ani to u zájezdů z kategorie first minute nemusí být neřešitelný problém. Dovolenou příštího roku si tak klidně můžete vysnít už dnes, a ačkoli to může znít až neuvěřitelně, na rozdíl od běžných last minute ušetříte nemalé peníze. Zbavíte se zbytečného stresu a celý rok dopředu se budete těšit, až si na oblíbené pláži smočíte kotníky ve slané vodě. A víte, kolik si zvládnete naplánovat výletů?!

Dlouho dopředu rezervované zájezdy jsou ideální volbou pro rodiny s dětmi. Školou povinné ratolesti svým vymezeným volným časem rodičům plánování dovolené docela usnadňují. Právě dětem od čtyř do dvanácti let má cestování a pobyt u moře maximálně zpříjemnit dětský klub ­Čedog. Zatímco vy budete odpočívat na lehátku u vody, chytat bronz a užívat si dovolenou plnými doušky, váš drobeček se pěkně vydovádí. O bohatý program se ve vybraných řeckých a bulharských hotelech starají skupiny českých animátorů.

Doba je turbulentní, ale včasného objednání se nemusíte obávat. Stejně jako letos i příští rok bude možnost změny destinace i krátce před odjezdem. Dejte zapravdu posledním zjištěním psychologů, že důležitou fází dovolené je doba, kdy ji plánujete a kdy se na ni těšíte. Protáhněte si tak dovolenou na celý rok!

 

Klíčová slova: Čedok, dovolenáfirst minute, last minute, Bulharsko, Španělsko, Itálie, Řecko, Turecko, Egypt, Kanárské ostrovy, dětský klub Čedog