Makedonie: nevídaná krása vyprávěná nesčetnými příběhy

30.11.2016 Advertorial

Makedonie je zemí hor, úchvatných scenérií a překrásných výhledů. Malebné vesničky mezi vinohrady nebo půvabná letoviska na břehu Ohridského jezera lákají k objevitelské návštěvě, stejně jako místní pohostinní obyvatelé a příznivý kurz zdejší měny, denáru.

Přestože je Makedonská republika jednou z nejmenších a nejmladších v Evropě, je obývána jedním z nejstarších evropských národů. Uzavřená v balkánském vnitrozemí nese stopy římského a otomanského kulturního a historického dědictví v podobě nesčetných megalitických staveb, starobylých kostelů a klášterů či antických měst a pevností. To vše způsobuje, že si váš fotoaparát při dovolené zkrátka příliš neodpočine.

Po stopách Matky Terezy

Hlavním městem země je Skopje. Největší makedonská řeka Vardar ho rozděluje na dvě části - staré město, jenž je nositelem dlouhé historie spojené s tradičním způsobem života, a novou část, následující moderní trendy a globální rozvoj. Je proto velmi těžké odpovědět na otázku, kde vlastně s objevováním této metropole začít. Jako většina turistů i vy můžete vyjít z centra, kde se nachází celá řada památek, které zkrátka musíte vidět. Při procházce po dlážděných ulicích na vás dýchne noblesní atmosféra let dávno minulých. Architektura, ovlivněná převážně nadvládou Osmanů, je svědkem historických období, kterými si město postupně prošlo.

Třeba pevnost Kale si po dlouhá léta zachovala svůj středověký vzhled. Původní stavba byla během rozvoje Byzantské říše za vlády císaře Justiniána I. rozšířena a přestavěna. Právě zde se rozprostírá i rozsáhlý komplex lokalit archeologických průzkumů. Nálezy pocházející z pevnosti Kale se datují do období pravěku, antiky, středověku i do tzv. tureckého období a bouřlivého 20. století. Kostely a mešity, stojící ve starém městě jsou typickým příkladem makedonské rozmanitosti a propojení minulosti se současností.

Na cestu časem do budoucnosti se vydáte po Kamenném mostě, symbolu Skopje, jenž je zárověň ústředním motivem městské vlajky. Během šesti století byl několikrát opravován. Nová část města zprostředkovává zcela odlišnou podívanou než staré město za vámi. Všudypřítomná vůně vynikajícího jídla splňuje očekávání těch návštěvníků, kteří své cestovatelské zážitky hodnotí zejména kvalitou zážitků gurmánských. Kromě vyvážených chutí představuje moderní čtvrť Skopje dokonalé a kreativní architektonické řešení, které se sofistikovaně vypořádalo s městským prostorem.

Celosvětovou slávu městu přinesla osobnost Matky Terezy, která se zde v roce 1910 narodila. Tuto skutečnost všem místním i turistům hrdě připomene pamětní deska, umístěná v místě jejího narození. V blízkosti sochy svaté se nachází i malé muzeum, věnované životu, práci a přínosu této jedinečné ženy. U vchodu vítá návštěvníky srdečný vzkaz připomínající učení Matky Terezy: "Vítejme se vždy s úsměvem, neboť ten je začátkem lásky."

 

 

Ohridské "zrcadlo"

Pouhé dvě hodiny jízdy od hlavního města se nachází nejslavnější místo Makedonie - Ohrid. Město je odnepaměti symbolem národní hrdosti a radosti. Jeho unikátnost podtrhuje fakt, že se jako přídodní i kulturní dědictví nalézá pod dvojnásobnou ochranou UNESCO. Z historického hlediska jde o jednu z nejstarších osad v Makedonii, respektive o jedno z nejstarších evropských sídel vůbec. Jeho vznik se datuje do období antiky, kdy ležel na obchodní stezce Via Engatia. Ve městě je údajně 365 kostelů, díky nimž i díky dalším sakrálním památkám si Ohrid vysloužil vzletné přízvisko Jeruzalém Balkánu.

Město lemuje národní park spolu se stejnojmenným jezerem, jedním z největších na evropském kontinentu. Ohridské jezero představuje jedinečný úkaz, je domovem mnoha druhů endemických a reliktních sladkovodních rostlin a živočichů z dob třetihor. Jako jezero tektonického původu existuje nepřetržitě po dobu přibližně 2 až 3 milionů let. Na první pohled neúmyslně mate, svou velikostí totiž připomíná moře, díky čemuž si od místních vysloužilo lichotivé označení Makendonské moře. Jeho kouzlu propadnete během pár vteřin. Zážitek pak umocníte, vychutnáte-li si na břehu v jedné z tradičních restaurací čerstvě uloveného pstruha v kombinaci se skvělým bílým vínem makedonské produkce.


Většinu památek najdete ve staré části města. Na nejvyšším místě Ohridu se tyčí pevnost cara Samuela, dominující celé oblasti. Pokud vás láká noční kolorit, nesmíte minout Plaošnik, posvátné místo starobylých archeologických vykopávek s kostelem sv. Klementa. Nachází se jen kousek od pevnosti a nabízí neskutečný pohled, jenž nadchne i nejzarputilejšího odpůrce úchvatných romantických scenérií. Jakmile již jste v Ohridu, neměli byste minout ani malý kostelík sv. Jana Patmosského. Ten se zcela osamocený vzpíná z velkého útesu nad pláží Kaneo směrem k nebesům. Pod ním se jako obrovské zrcadlo třpytí hladina tamějšího jezera, ve které se v celé své kráse zhlížejí okolní hory. Pokud se nalodíte, můžete se vydat směrem ke klášteru sv. Nauma téměř až k hranicím s Albánií. I zde se pokocháte variací dechberoucích scenérií, jež si režíruje jen a pouze příroda.

V Ohridu sídlí i několik muzeí a uměleckých galerií, které připomínají slávu města. Nachází se zde i jedinečná manufaktura na výrobu papíru, zachovávající své původní vzezření z 2. století př. n. l.


Článek vznikl za přispění Agentury pro propagaci a podporu cestovního ruchu v Makedonské republice 

 

Zde naleznete nabídku všech zájezdů Čedoku do Makedonie


Klíčová slova: Čedok, dovolená, Makedonie

UložitUložit

UložitUložit