Omán: krajem námořníka Sindibáda

21.10.2016 Hynek

Ulice přeplněné stánky s barevnými látkami, hrnce plné lahodných dobrot, slunce zapadající do mohutných písečných dun. Tu atmosféru si zkrátka zamilujete. Objevte Omán, zemi tisíce vůní a utajených krás.

Shlédnete-li dolů do údolí na Maskat, hlavní město Ománu, uvidíte sérii malých bílých domečků, rozesetých mezi vysokými horami připomínajícími ostré tesáky. Z té dálky vypadají všechny domky stejně. Stačí však sestoupit o něco níž do jeho uliček a zrak vám bude přecházet nad přehlídkou orientální architektury.


Oáza unikátů

Starý Maskat jako by byl dějištěm skutečné exotické pohádky. Jako by se tu zastavil čas. Nenajdete tu mrakodrapy ani prosklené moderní komplexy. Provázet vás bude všudypřítomná vůně kadidla, stánky s tradičním zbožím a zdobená mozaika na fasádách. Vydejte se ulicemi a možná dojdete až k mešitě sultána Kábúse. Tato poměrně mladá, velkolepá budova byla slavnostně otevřena samotným sultánem v květnu 2001. Jedná se o extravagantně zbudovaný areál, v němž se snoubí architektura islámu, Středního východu a vlastního Ománu.

Komplex je rozdělen na čtyři části – hlavní modlitební sál, modlitebnu pro ženy, knihovnu a shromažďovací sál. Návštěvníci se zde projdou po unikátním perském koberci. Váží 21 tun a má rozlohu 60 x 70 metrů, čímž se řadí mezi největší koberce na světě. Celý byl utkán ručně a zaměstnal na 600 žen, kterým výroba zabrala čtyři roky. Stavba se chlubí i honosným pozlaceným křišťálovým lustrem. Ten se mimochodem také řadí ke světovým unikátům. Stejně impozantní jako uvnitř je mešita i zvenku. Zdi a klenby jsou plné pestrobarevných mozaik s orientálními vzory.

Nedobytná krása

Na skalách nad přístavem Maskat se tyčí dvě pevnosti ze 16. století. Jejich vzhled připomíná období portugalské nadvlády. Pevnost Al Jalali chránila město z východní strany. Dnes v ní sídlí Muzeum ománského dědictví. Druhá stavba, Al Mirani, je sice veřejnosti nepřístupná, její monumentálnost však nejlépe oceníte při pohledu zvenku. Z přístavu už kdysi dávno putovalo do Evropy neznámé exotické koření a zdejší promenáda sloužila jako místo k zastavení a sdělení si novinek z celého světa.

Dvě hodiny cesty od hlavního města Ománu vyrůstá uprostřed pláně hrad Jabrin. Jedná se o jednu z nejzachovalejších a také nejkrásnějších pevností v Ománu. Pochází z roku 1675 a bývala významným centrem vzdělanosti. Jejími chodbami se procházeli budoucí astronomové, lékaři i právníci. Ve třípatrové budově najdete celkem 55 místností, které se zdají nelogicky uspořádané. Při jejich objevování si proto možná budete připadat jako v bludišti. Nejcennější památkou jsou dochované dřevěné stropy s tradiční malbou a vyřezávanými orientálními vzory.

 


Po stopách jednohrbých poutníků

V dobách, kdy ještě lidé překonávali pouště výhradně na velbloudech, začaly vznikat karavanní stezky. Velbloudi putovali obtěžkáni náklady a na svých hrbech nesli nejrůznější vzácnosti. Mimo jiné i kadidlo. V provincii Dafár v jižním Ománu můžete dodnes vidět pozůstatky někdejších přístavů sloužících k vývozu tohoto vzácného produktu. Rostou tu také pokroucené kadidlovníky, z jejichž kůry se vzácná pryskyřice získává. Celá oblast je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO pod názvem Země kadidla.

Monzunové kouzlo 

Okolí letoviska Salalá překypuje bujnou vegetací. Společně s částí Jemenu se jedná o jediné místo na Arabském poloostrově, kam zasahuje jihozápadní monzun, který dodává rostlinám potřebnou vláhu. Příjemné klima si nejlépe vychutnáte odpočinkem na dlouhé písečné pláži u průzračně čistého moře. Ve městě si nenechte ujít tradiční trh Al Husn, kde seženete suvenýry v podobě šperků, keramiky či orientálních látek. Na kopci nad městem je k vidění mauzoleum a uvnitř Jobova hrobka. A když vyjdete o kousek dál za město, učaruje vám překrásný hrad z 19. století Taqah.

 

Návštěvníci se zde projdou po unikátním perském koberci. Váží 21 tun a má rozlohu 60 x 70 metrů, čímž se řadí mezi největší koberce na světě. Celý byl utkán ručně a zaměstnal na 600 žen po čtyři roky.

Stereotyp i kreativita

Dhau je tradiční arabská loď. Brázdí vody kolem pobřeží Ománu, ale sem tam zavítá i k břehům Afriky a širšího okolí. Její výroba probíhá výhradně v ománském městě Súr. Právě zde se údajně narodil bájný hrdina námořník Sindibád. Řemeslný postup výroby plachetnice je už po tisíciletí stále stejný, dokonce se používají i tradiční dřevěné hřeby a veškeré broušení, řezání i spárování probíhá ručně bez pomoci moderní techniky. Mohlo by se zdát, že zhotovování stále stejné lodi dokola, a to několikrát za život, musí být pro dělníky trochu nuda. Stereotyp si však vynahrazují okrasnou řezbou v interiérech lodí, která je na každé plachetnici jiná. Vyřezat ornamenty do tvrdého týkového dřeva je přitom skutečné umění.

Vidíte, jak se lodě vznešeně pohupují na vlnách? Vychutnejte si ten moment a nalaďte se na objevování dalších krás Ománu. Vyschlá koryta řek vádí, které se jen v určitých obdobích roku zaplní vodou. Starobylé město Nazvá (Nizwa) obklopené nejvyšším pohořím Džabal aš-Šám. Chasab ležící v provincii Musandam, kde se hovoří směsicí různých jazyků zvanou kumzari. To je jen zlomek toho, co má pro vás Omán ještě nachystáno.


Zde naleznete nabídku všech zájezdů Čedoku do Ománu

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, exotika, Omán

UložitUložit