Recepty z cest I

1.3.2016 Tomáš
Čedok není jen odborník na cestování, ale dokáže vypátrat a zprostředkovat rovněž dokonalé gastronomické zážitky. Při cestách po světě jsme pro vás našli a vybrali pár zajímavých pokrmů z oblíbených destinací.

Řecko není jen gyros! 


 

V Řecku existují šéfkuchaři, kteří tvrdí, že nejslavnější řecké jídlo gyros nemá s opravdovou řeckou kuchyní společného nic. Čedok již poznal skutečné tajemství řecké kuchyně, a tak tvrdí totéž! Jedním z typicky řeckých pokrmů, jehož sláva ještě nedoputovala do středozemských stánků s občerstvením, je kleftiko. Je to jehněčí anebo kuřecí maso pečené s bramborami, cibulí, mrkví, lilkem a hráškem. Specialitou kleftika je, že se porce připravují a podávají jednotlivě v úhledných balíčcích z pečicího papíru. Říká se, že kleftiko prý původně býval pokrm řeckých zlodějů, kteří se během jeho jednoduché přípravy mohli věnovat své profesi.

Kleftiko

Jak na to?

Jehněčí maso nakrájené na kostky se nejdříve několik hodin marinuje ve směsi olivového oleje, citronové šťávy a česneku, ochucené oreganem. Podle chuti se do marinády přidá také sůl a pepř. Zelenina se také nakrájí na kostky a na olivovém oleji zlehka osmahne. Naložené maso se nakonec do jednotlivých pytlíčků smíchá se zeleninou, zalije zbylou marinádou a 1,5 hodiny peče v troubě vyhřáté na 200 °C.

Náš tip

K jehněčímu masu se obecně hodí spíš těžší červená vína, například Rulandské modré, nezapomeňte však, že jeho chuť nesmí nikdy převažovat nad chutí masa ani naopak!
     

Valencijská královna paella  


 
Přestože je paella považována za celonárodní španělské jídlo, jeho původ má kořeny ve Valencii a právě zde jsou na něj nejvíce hrdí a považují ho za svůj „vynález“. Stejně jako mnohá jiná středomořská jídla je i paella velmi jednoduchý pokrm, jeho úskalím je však skutečnost, že každá španělská rodina považuje za správný recept jen ten svůj, a proto již existuje bezpočet nejrůznějších variací. Paella se připravuje na pánvi a její základní surovinou je rýže, další přísady sestávají podle chuti ze zeleniny, masa, fazolí a koření. Čedok doporučuje tu nejryzejší, valencijskou verzi. 

Paella

Jak na to?

Na pánvi se nejprve rozpálí olej a do něj se přidají plátky kuřecího a králičího masa. K němu se přidají nakrájená rajčata, fazole, artyčoky a vše se orestuje. Na pánev se pak přilije voda a vše se v ní vaří, teprve pak se přidává rýže, tymián a rozmarýn. Teplota pod pánví se pak následně postupně snižuje, dokud není rýže vařená a všechna voda se nevypaří.

Náš tip

Valencijská paella se nejlépe vychutnává se suchým bílým vínem nejlépe odrůdy Albariño. To i přes svou bohatou meruňkovou chuť paellu nezastíní, výborně se k ní hodí i Tramín.
     

Bulharské kjufty


 
Země s nejbohatším evropským folklórem, potažmo kulturou, nabízí mnoho zajímavého i v oblasti gastronomie. Protože bylo Bulharsko od nepaměti křižovatkou nejrůznějších kultur, i jeho kuchyně je stejně barevná. Přestože si na mleté maso Bulhaři nemohou dělat výhradní právo, neboť se pod různými jmény a postupy připravuje na celém Balkáně, mají jednu specialitu, a to kjufty neboli masové kuličky smažené na oleji podávané s kari omáčkou. 

Kjufty

Jak na to?

Směs mletého vepřového masa se ochutí česnekem, mletou skořicí, zázvorem, osolí a opepří, přidá se do ní vejce a olej. Poté se z masa vytvářejí kuličky velikosti vlašského ořechu, které se na pánvi ze všech stran osmaží. Omáčka vznikne tak, že se na pánvi osmaží utřený česnek, nakrájená cibule, k nim se přidá bílý jogurt a koriandr, drcený kmín, kardamom, zázvor a chilli. S přidáním trochy vody se omáčka povaří a do ní se přidají připravené masové kuličky. Vše se ještě deset minut vaří.

Náš tip

Jak k mletému, tak i vepřovému masu jde nejlépe červené víno, jako například Frankovka anebo Modrý Portugal. Obě jsou to prastaré vinné odrůdy. Bulhaři rádi domácí červené víno přidávají rovnou do omáčky.
     

Itálie ještě má svá tajemství!  


 
Přestože je díky těstovinám Itálie ve zbytku světa gastronomicky řádně „provařená“, existují i jejich méně známé, ale o to chutnější a zajímavější varianty. Mezi ně se řadí například nudle pizzoccheri, krátké tagliatelle. Vyrábějí se z mouky s převahou té pohankové a vaří se společně s listovou zeleninou (kapustou) a bramborami. Pizzoccheri jsou lombardská specialita a dají dělat ručně, Čedok však radí, že je možné je pro ulehčení přípravy koupit už hotové. Jejich chuťové završení samozřejmě záleží na parmazánu, který se na pizzoccheri přidává nakonec, a sýru Casera anebo sýru Bitto, s nimiž se už vaří.

Pizzocheri

Jak na to?

Oloupané brambory nakrájené na kostičky se spolu s nakrájenou kapustou a česnekem deset minut vaří ve slané vodě, pak se k nim přidají těstoviny a sýr nakrájený na kostičky. Vše se vaří ještě deset minut a poté nasype do pánve, kde už je připravené rozpuštěné máslo s česnekem a šalvějí. Směs se nakonec promíchá a dochutí pepřem.

Náš tip

Těstoviny obecně vyžadují bílá vína, a tak k nim jde výborně Rulandské šedé anebo Tramín bílý. Lombardie, odkud pizzoccheri pocházejí, však není typická Itálie a těstoviny zde nejsou tak rozšířené jako jinde. Proto se k nim zde pijí spíše červená vína z údolí Valtelina.

 

 Klíčová slova: Čedok, dovolená, Řecko, Španělsko, Bulharsko, Itálie