Recepty z cest II

2.5.2016 Tomáš
Nenechte si ujít dokonalé kulinářské zážitky. Při cestách po světě jsme pro vás našli a vybrali další zajímavé pokrmy z oblíbených destinací.

Kyperská zásada: jednoduché, ale chutné! 


 

Tajemství kyperské kuchyně spočívá ve snadnosti přípravy, na jejímž konci je však vynikající chuť. Typický kyperský pokrm, který doporučujeme, se jmenuje tava. Je to jehněčí s cibulí a rajčaty, bramborem a kmínem pečené v troubě. Existují i varianty dušené, pečením a následným zapečením však jídlo dostane chutnou a křupavou krustu. Pokrm nese své jméno po speciální pečicí nádobě s okraji, v níž se připravuje.

Tava

Jak na to?

Do pekáče nebo jiné nádoby se na velké kusy nakrájí cibule, brambory a jehněčí maso, opepří se a osolí. Do směsi se přidá olivový olej, petrželka a vše se důkladně promíchá. Nakonec se na směs pokladou nakrájená rajská jablka, směs se zalije olivovým olejem a trochou vody. Pekáč se zakryje alobalem a v troubě předehřáté na 180 °C se vše peče dvě hodiny. Křupavé okraje pokrmu vzniknou odstraněním alobalu a rychlým dopečením na 200 °C.

Náš tip

S tavou se výborně chuťově snoubí vinné odrůdy Svatovavřinecké, Merlot anebo Cabernet Sauvignon. Nejlepší volbou je pak některá z lokálních odrůd, odkud jídlo pochází. Pokud se do pokrmu už víno přidává během vaření, hodí se i k zapíjení!
     

Dalmatské brodetto  


 
Naprostá většina českých turistů, kteří každým rokem navštíví Chorvatsko, dává při své dovolené přednost „eurostravě“ obohacené maximálně rybami, naše spřátelená mořská země však skýtá nespočet především krajových specialit. Dalmatskou delikatesou je například takzvané dalmatské brodetto neboli brudet. Jde o guláš z mořských plodů, rajčat a bylinek servírovaný nejčastěji s kukuřičnou polentou, rýží anebo těstovinami. Jeho variací je však v zemi stejné množství jako počet tamních kuchařů. 

Brodetto

Jak na to?

Postup přípravy je stejný jako u většiny gulášů, začíná se cibulkou na oleji, poté se do hrnce nebo vysoké pánve přidají rajčata a posléze i kousky ryb. Poté přijde na řadu nasekaná zelenina a koření podle chuti, nejčastěji červený pepř. Brodetto se vaří asi hodinu, jeho součástí mohou být místo kousků ryb i mořské plody.

Náš tip

Za nejlepší kombinaci s brodettem je považováno suché bílé víno, záleží však na tom, byl-li guláš připraven pouze z ryb anebo ryb a plodů moře anebo pouze mořských plodů. Každá tato varianta vyžaduje jinou volbu vína jako doprovodu. Mořské ryby si žádají například Chardonnay či bílou Rulandu, plody moře Ryzlink vlašský, krevety zase Sauvignon. Nic se nadá zkazit Sauvignonem anebo Veltlínem.
     

Srnčí ragú jako rakouská klasika


 
Rakouská kuchyně má mnoho rysů společných s tou českou, vždyť obě vycházejí z jedné společné – rakousko-uherské. Rozdíl mezi ní a tou naší je však v mnohem větší pestrosti krajových a především „horských“ pokrmů, které Rakušané dlouhými lety praxe a lásky přivedli k dokonalosti. Zvěřina má v rakouských horách dlouholetou tradici a místní jsou hrdí na její přípravu výhradně za použití vlastních čerstvých surovin. Zatímco u nás se na zvěřinu dá narazit jen tu a tam, v Rakousku patří mezi základní kameny tamější gastronomie. 

Srnčí ragú

Jak na to?

Nejprve se na sádle zpění nakrájená cibule, nejlépe se slaninou, poté přichází na řadu nakrájená kořenová zelenina a česnek, které se jemně orestují. Nakonec se přidají na kostky nakrájené, neodblaněné kousky srnčího předního, rajčatový protlak a červené víno. Směs se okoření divokým kořením, mletým pepřem, jalovcem a tymiánem. Maso se pravidelně podlévá a dusí se asi devadesát minut, dokud nezměkne.

Náš tip

Protože se do zvěřinového ragú přidává víno už během procesu přípravy, stejná anebo podobná odrůda by se měla podávat i k pokrmu. Kuchaři radí, že červené víno přidávané do ragú nemusí být nijak extra drahé, je však třeba se raději vyhnout krabicovému. I zde platí zásada o zlaté střední cestě. Ke zvěřině se nejlépe hodí červená vína plné chuti, jako například Cabernet Sauvignon anebo Rulandské modré.
     

Turecké biber dolmasi  


 
Stejně jako je Turecko křižovatkou Orientu a Okcidentu, podobným střetem kultur je zasažena i jeho kuchyně. Mnozí dokonce tvrdí, že na celém světě neexistuje bohatší kulinářství, než mají právě Turci. Tamní kuchyně zdaleka není pouze to, co známe z evropských stánků s rychlým občerstvením! Turci milují papriky, lilek, cibuli, česnek, fazole, rajčata, jejich kuchyně se neobejde bez směsí nejrůznějšího koření mnohdy kombinovaného s bylinami. Naprostou tureckou klasikou jsou plněné papriky – biber dolmasi.

Biber dolmasi

Jak na to?

Do osmažené nadrobno nakrájené cibule se přidá rajčatový protlak, kmín, mletá červená paprika, máta, sůl pepř a rýže. Touto směsí se naplní celé prázdné papriky (nejlépe kapie) zbavené vršků, ty se pak v hrnci s horkou vodou dusí, dokud nezměknou. Papriky se během dušení polévají mixem jogurtu (také turecký vynález), soli a česneku, a protože jsou bez masa, podávají se jako příloha k masu.

Náš tip

I turecké plněné papriky mají mnoho variant přípravy, a to jak vegetariánské, tak i s mletým masem. Existují i recepty, v nichž se do směsi přidává bílé víno. I zde proto platí, že stejné anebo podobné by se mělo podávat i k pokrmu. Nejlepší volbou je v tomto případě směřovat volbu ke svěžím, ne tolik aromatickým vínům, jako je například Sauvignon Blanc anebo Veltlínské zelené.

 

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, Kypr, Chorvatsko,  Rakousko, Turecko