S námi animátory nuda nehrozí!

14.7.2016 Denisa
Jejich hlavní pracovní sezóna začíná po posledním školním zvoněním, někdy v tom okamžiku, kdy jsou bonbóny a čokolády za dobré vysvědčení snědeny. Čas ještě lepší odměny totiž přichází – PRÁZDNINY. Cesta na jih, cesta k moři, kde kromě jiného čeká parta animátorů: Denisa, Bára, Kristýna a další dospěláci, co rozumí dětské duši a proto vedou prázdninové skupinky dětí v klubových hotelech v destinacích, kam cestujete s Čedokem.

„Na 100 procent jsme tak trochu dětmi, jen už trošku přerostlými,“ nebojí se tvrdit Kristýna Smetanová, které první etapa animátorské sezóny na Korfu v Gelina Village and Resort začala už v červnu, a teď v červenci přichází její nejrušnější část. Ta potrvá až do října, obdobně jako jejím dalším kolegům – animátorům letních zájezdů. Ti letos zpříjemní pobyt stovkám dětem v 10 destinacích Čedoku, zabaví je připravenými soutěžemi a vymyslí jim i další program proti nudě.

 

 

Nová parta

Že právě Kristýnu bude animátorství bavit a má k němu vlohy, poznala záhy: „Animátor by se v první řadě neměl bát cestování a poznávání nových lidí. Musí být po celou dobu tak trošku nad věcí. Určitě je pak také důležité znát cizí jazyk, bez kterého si v mezinárodních teamech ani neškrtnete,“ vysvětluje Kristýna a neopomene připomenout základní a bezpodmínečnou výbavu skvělého animátora - dobrou náladu za všech okolností, vždy a všude.

„Každý animátor má v sobě kousek dítěte,“ doplňuje Kristýnu animátorka Barbora Nechanická, které do hotelu St. Konstantin na Krétě právě přicestovali noví klienti. „Já bych s dětmi ani jinak pracovat nemohla. Například když společně tvoříme mapu našeho řeckého ostrova, vždy s nimi ráda kreslím a pomáhám jim. Nikdy bych nevydržela se na ně jen tak dívat,“ zvládá dopovědět Bára v mezičase, kdy ji děti nabádají, ať se prý poptá, zda někde poblíž na pláži nejsou spolužáci, „co prý taky vyrazili do Řecka k moři“.

Je to asi naposled, kdy si tady na školu vzpomenou, protože díky animátorům se nová kamarádství navazují stejně rychle jako se z tobogánu sviští do bazénu se zmrzlinovým stánkem. Recept, jak vládnout první kontakt s dětmi i rodiči, mají animátoři takříkajíc „v paži“ a jsou na něj trénovaní: „Od první chvíle se snažím, aby ze mě vyzařovala energie a optimismus. S úsměvem jde všechno líp!, - seznámení s dětmi i dospělými. S dětmi si ihned povídám o tom, jak se jim líbil let letadlem, rodičům povídám o dětském klubu a snažím se, abych působila pozitivně. Hlavně jsem sama sebou,“ představuje svůj styl animátorka Denisa Dvořáková: „Atmosféra je hned uvolněnější a první věc, kterou dětem pak v Dětském klubu říkám je, že si všichni říkáme ahoj. A že mě nemají oslovovat "paní učitelko". Animátor není učitel, ani vychovatel školní družiny. Animátor má být kamarád, se kterým se užívá zábava.“

 

 

Improvizuj! I tvrdým Y se neboj být

Animátorku Denisu jsme zastihli v hotelu Belica v bulharském Primorsku. Podle ní dělá dobrého animátora komunikativnost, kreativnost a také trocha té šílenosti: „Nedivte se, i to k tomu patří. Jde o obrazotvornost, vymýšlení toho, co si jindy přečtete třeba jen v dětské knížce,“ vysvětluje Denisa, která ze zkušenosti také ví, že animátor by měl být všestranný, pohotový a spolehlivý: „Zároveň musí v rodičích vzbudit důvěru, že se skutečně o jejich děti dokáže postarat.“

Děti jsou prostě dětmi a každou chvíli je zaujme to, co je nové, barevnější, neokoukané... To je pro animátory nejen výzva, ale také zkouška, jak zvládat improvizaci. „Přestože máme vytvořený komplexní program, děti jsou nepředvídatelné, a proto jeden a ten stejný bude pokaždé vypadat úplně jinak. Já osobně mám nejradši mini-diskotéky a večerní zábavu, při kterých můžeme rodičům ukázat, co jsme za ten den s dětmi dokázali,“ svěřila se Denisa.

Jak si ze sebe animátoři umí udělat navíc i legraci, prozrazuje Denisa s úsměvem: „Nedávno jsme malovali tělovými barvami na obličej a osmiletá Terezka mi na něj vyšvihla motýla. Krásného, jen jeho tělo vypadalo jako písmeno Y. Zbytek dne mi děti neříkaly jménem, ale přezdívkou "tvrdé y". Přeci se na ně nemůžu zlobit!“

 

 

Dream job?

Práce animátora letních pobytů možná vypadá jako vysněné zaměstnání, a v mnohém také je. Moře, sluníčko, kreslení, sport. I ta pracovní „uniforma“ - plavky, tričko, šortky – se dobře nosí. Můžete se stát specialistou na animaci dětských programů, i aktivit pro dospělé, starší a pokročilé. Jde vám více sport? Buďte animačním guru pro pohybové aktivity. Ovládáte rukou spíš pastelku a štětec než tenisovou raketu? Pak kariéru animátora lze nasměrovat i tímto vyhraněným směrem. Animuje se v létě, animuje se i v zimě.

Na druhou stranu v sezóně se animátor sotva dostane domů ke svým blízkým, i když obvyklé tři rušné měsíce sezóny nejsou doba, která by se nedala vydržet mimo naši vlast: „V dnešní době, kdy fungují aplikace jako Skype, Facebook a Whatsapp, můžu být v podstatě kdykoli s kýmkoli v kontaktu,“ poukazuje na alternativu sociálních sítí Denisa.

Pravdou ale také je, že než vám opravdu korektní cestovní kancelář dá důvěru, musíte ledacos prokázat. Většina animátorů prochází u animátorských agentur castingem, kde se simulují různé scénky a situace. Dbá se jak na osobnost uchazeče ve smyslu jeho dovedností a schopností dítě bavit, ale také na jeho pohotovost a reakce v méně příjemných situacích. Například – co byste udělali, kdyby se dítěti náhle udělalo špatně a omdlelo. Animátoři se totiž nesmí dopustit chyby ani psychického selhání. Za jejich dobrou náladou se tedy ukrývá i zodpovědnost a starostlivost. Hlavně ale: neutuchající nasazení proti nudě.

3 bleskové otázky pro animátorky Čedoku, za které odpovídá Denisa Dvořáková z hotelu Belica v Primorsku

  1. Pastelky nebo vodní pistolky? Vodní pistolky! K moři patří voda a spousta zábavy!
  2. Dva roky prázdnin nebo Robinson Crusoe? Dva roky prázdnin. Kluci měli jeden druhého, Robinson byl sám. Nesnáším samotu!
  3. ČEDOG nebo Bílý tesák? Čedog - je od prvního momentu obklopený kamarády!
Cestovní kancelář Čedok má aktuálně v terénu 14 animátorů v 10 destinacích. V online katalogu zájezdů podle ikonky psa Čedoga vždy poznáte, ve kterých hotelech se s animátory setkáte. Úplný seznam naleznete zde >>

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, dětský klub Čedog, Řecko, Bulharsko