Srí Lanka: Buddhův kaleidoskop

18.10.2016 Hynek

V sinhálštině mu říkají krásný nebo nadějný ostrov. Řeč je o Srí Lance. O místě, kam Bůh poslal Adama, když ho vyhostil z ráje. Asi se mu prvního smrtelníka zželelo, a tak ho vypravil na místo, které se biblickému edenu nápadně podobá.

Jak jinak si chcete vysvětlit existenci vnitrozemské Adamovy hory, místními nazývané Šrí Pada? Hora je posvátná i pro buddhisticky založené Sinhálce. Ti věří, že právě na Šrí Padě je otisk Buddhovy nohy. Srílanským chrámům místní říkají dágody. Jsou nejčastěji věnovány právě Buddhovi a všem jeho reinkarnacím. Ostrov byl totiž prý poslední zastávkou Buddhy na cestě do ráje. Za návštěvu stojí skalní chrámový komplex v Dambulle, kam se Sinhálci už 2 000 let chodí modlit za šťastnou smrt a věčnou nirvánu. V dágodě ve městě ­Kandy je zase prý uchováno to poslední, co po Buddhovi na zemi zbylo – jeho zub.

 

 

Harmonie těla a mysli

S buddhismem je neodmyslitelně spjata ajurvéda. Tradiční indický léčebný přístup je sice v naší společnosti vnímán jako alternativní, je ale nejkomplexnějším učením o lidském zdraví. Jóga, meditace, masáže. Už se vám někdy medicína zdála atraktivnější? Srí Lanka je jako dělaná k útěku od západního životního stylu. Ponořte se do vlastního nitra a najděte ztracenou rovnováhu.

Nepřekonatelná vůně

Někdejší Cejlon je zemí hřebíčku, skořice, zázvoru, kardamomu, muškátového oříšku, pepře, ­vanilky i kakaa. Trhy přetékají kořením. Vybírat můžete i z 60 různých druhů kořenících směsí na karí. Aby taky ne, právě karí je tu národním jídlem. Jí se zpravidla s rýží. Jistě znáte proslulý cejlonský čaj delikátní chuti. Ve vnitrozemské části ostrova bují lány čajových plantáží. O sběr se starají výhradně ženy tradičně oděné v dlouhém sárí s proutěnými košíky na zádech. Z čajovníků, které by bez údržby dorostly do podoby dvanáctimetrových stromů, ­každá sběračka denně nasbírá i 15 kilogramů ­čajových lístků. Ty z náhorní plošiny Nurware Erylia jsou údajně nejlepší na světě.

 

 

Element vody

Na Srí Lance můžete obdivovat slony, místní populace čítá na 2 500 chobotů. Navštivte horské městečko Pinnawala. V rámci ochrany lokální populace největších suchozemských savců tu místní už více než 40 let provozují sloní sirotčinec, ve kterém pečují o osiřelá slůňata i o dospělé jedince. Život na pobřeží prozkoumáte při toulkách po jihozápadní straně ostrova. Galle bylo založeno jako portugalská kolonie v 16. století. Jeho centrum je obehnáno nejrozsáhlejšími evropskými hradbami v Asii, a tak je město zapsáno na ­Seznamu světového dědictví UNESCO. Nedaleko historického skvostu se pak rozkládá ráj surfařů Hikkaduwa. Nejlepší vlny v celoročně teplém moři chytíte hned ráno. Jednou z neopakovatelných ostrovních rarit jsou pak ­rybáři z Koggalamy. Pruty nahazují z kůlů zabodnutých do mořského dna. A nedivte se, že tu mají slunce tak vysoko. Vždyť ostrov leží skoro na rovníku.

 

Zde naleznete nabídku všech zájezdů Čedoku na Srí Lanku

 

Letecká společnost Turkish Airlines nabízí denní spojení do Colomba 

 

Klíčová slova: Čedok, dovolená, exotika, Srí Lanka

UložitUložit