V obloucích šampionů

12.1.2017 Jiří
Taky si umíte živě představit, jak zachumlaní do deky pijete horký grog a křoupete tyčinky, zatímco za oknem poletují sněhové vločky a vy u televize tajíte dech při pohledu na neuvěřitelnou rychlost, kterou se z kopce řítí lyžaři a lyžařky při Světovém poháru v alpském lyžování?

Na to rovnou zapomeňte! V televizi je to nuda. Sbalte si svých pět švestek, přidejte zimní výbavu a podmaňte si sjezdovky rakouských Alp a italských Dolomit. Nevadí, že nejste zrovna Alberto Tomba a že z vašich obloučků ještě nikomu úžasem nespadla brada. Až se letos poprvé odpíchnete na některé z nejlepších evropských sjezdovek, uvidíte, že se vám nakonec ani nebude chtít zpátky domů.

 

Špičkově vybavené Alpy

Jedním z historicky nejúspěšnějších lyžařských národů jsou Rakušané. Jejich vyhlášené sjezdovky a nejlepší zimní centra nemáme z České republiky ani moc daleko. Tak proč toho nevyužít? Nezpochybnitelnou výhodou lyžování v Rakousku je existence oblasti Ski Amadé. Díky stejnojmennému skipasu můžete jezdit hned v pěti velkých lyžařských oblastech. To znamená 270 vleků a lanovek a 760 kilometrů důkladně upravených sjezdovek. Do Ski Amadé dokonce spadá několik pohárových kopců. Součástí největšího rakouského skiareálu je lyžařské středisko Flachau, nedaleko Salcburku, a další dva neméně známé areály Zauchensee a Altenmarkt.

Právě z Altenmarktu pochází i proslulý rakouský lyžař Hermann Maier. Přestože ho ze sportovního gymnázia vyhodili, stal se čtyřnásobným vítězem Světového poháru a majitelem čtyř olympijských medailí, které doplnil třemi tituly mistra světa. Pokud chcete lyžovat jako famózní Herminator, místní terén je pro vás jako dělaný. A jestli vlastníte sportovní vybavení značky Atomic, není divu, že vás to do Altenmarktu táhne. V městečku totiž sídlí její výroba.

Areál Ski Amadé zahrnuje i středisko Schladming, které je kromě závodů nočního slalomu mužů v rámci Světového poháru známé díky tomu, že se zde lyžuje celoročně. Místní ledovec si můžete sjet klidně hned. Na své si přijdou sportovci všech kategorií – snowboardisté, běžkaři i lidé, kteří k odpočinku vůbec žádnou zimní aktivitu nepotřebují.

Vrcholu lyžařského soutěžení pravidelně podléhají i sjezdovky v oblasti Hinterstoder či ­Saalbach. Jestli se počítáte mezi fajnšmekry a s každou pořádně zaříznutou lyží pilujete správné carvingové obloučky, právě v Saalbachu vám tříbení techniky usnadní. Na jednom ze svahů lyžaře detailně snímají kamery a každý sportovec obdrží vlastní video, díky kterému může analyzovat svůj styl jízdy a ladit i ty nejmenší detaily. Vyřádí se tu ale i vášniví sáňkaři a díky vyhrazeným trasám se do Saalbachu zamilují i fanoušci výletů na sněžnicích. 

Nejčernější ze všech černých evropských sjezdovek staví na odiv proslavené lyžařské středisko Kitzbühel. Při pohledu ze svahu vedoucího z hory Hahnenkamm se vám rozklepou kolena. Pro lyžaře Světového poháru je přitom téměř denním chlebem, jezdí se na něm slalom, super obří slalom i sjezd. Za pozornost stojí i snowboardový park na Kitzbüheler Hornu a více než dvě stovky kilometrů upravených běžeckých tratí. Městečko Kitzbühel si však i přes enormní zájem sportovců i nesportovců zvládlo zachovat charakter malebné horské vesničky a nepřekazil to ani fakt, že přes léto láká na prestižní golfová hřiště s jasně zelenou trávou. A to se tu na sněhu řádí průměrně 155 dní v roce!

Nelze vůbec pochybovat, že k těm nejlépe vybaveným a nejzajímavějším horským rezortům nejen v Rakousku, ale v celé Evropě patří i tyrolský Sölden, také pravidelný hostitel Světového poháru v alpském lyžování. V rozlehlém areálu si můžete ochočit hned dva ledovce a také si vychutnáte svých pět minut slávy. Můžete si tu totiž vyzkoušet měřený slalom. Automat vám odpočítá start, vyrazíte ze skutečné závodní brány, a když projedete všechny závodní branky, užijete si i zasloužený aplaus. Nebojte se, nezávodíte tam jen pro sebe! Na stránkách ski areálu je každý den aktualizován seznam těch nejlepších přítomných slalomářů.

V Söldenu se také nachází ikonické vyhlídkové plošiny zavěšené opravdu vysoko nad údolím. V blízkosti rezortu najdete neméně zajímavé evropské testovací centrum, kam jezdí výrobci lyžařského vybavení zkoušet své nové produkty. A aby toho nebylo málo, místním sjezdovkám, lanovkám a vyhlídkám neodolal ani Daniel Craig jako agent 007. V Söldenu se přestrojil za Jamese Bonda při natáčení poslední bondovky Spectre. Adrenalinoví nadšenci do freerideového lyžování by pak měli zvážit návštěvu nedaleké vesničky Vent.

 

 

Požitkářské Dolomity

Tak jako má Rakousko své Ski Amadé, má svou obří lyžařskou oblast i Itálie. Dolomiti Superski je se svými 1 100 kilometry sjezdovek jednou z nejrozsáhlejších lyžařských oblastí Evropy. Skipasy jsou samozřejmě libovolně kombinovatelné, můžete si ale pořídit i sdružený skipas, díky kterému si užijete krás všech dvanácti středisek, která pod záštitou Dolomiti Superski fungují. Největší místní atrakcí je Sella Ronda – obousměrný lyžařský okruh spojující několik vyhlášených horských rezortů.

Dolomitská superlyžovačka má však kromě Sella Rondy a velkolepých panoramatických výhledů i jiné zajímavosti. Do areálu patří tři letoviska, ve kterých se jezdí závody světového poháru – Cortina d’Ampezzo, Alta Badia a Val Gardena. Cortina patří k absolutní špičce. V malebných zákoutích italského horského městečka jen kousek od Benátek mají své butiky přepychové světové značky, kterým dělá garde vyhlášená aprés ski zábava. Areál v roce 1956 dokonce hostil zimní olympijské hry. Alta Badia je kromě vysokého standardu služeb známá i díky své pověstné sjezdovce Gran Risa. Právě obří slalom na zdejším svahu patří k nejnáročnějším částem pohárového programu.

Špičkové lyžařské závody čas od času ovládají i sjezdovky středisek v Santa Caterině a v Bormiu, které jsou součástí lyžařského areálu Alta Valtellina v nejsevernější části italské Lombardie. Obě horská letoviska se nacházejí v národním přírodním parku Stelvio v těsné blízkosti horských masivů přesahujících nadmořskou výšku tří tisíc metrů. Sjezdovky v Santa Caterině uspokojí spíše náročnější lyžaře.

O vločku známější Bormio je ve světě nabroušených skluznic pojmem samo o sobě. Nejenom, že je rodištěm úspěšné italské sjezdařky a několikanásobné mistryně světa Deborah Compagnoniové, Bormio okouzluje nejvyšší stanicí lanovky, která je položená ve výšce 3 012 metrů nad mořem. Nejdelší souvislá sjezdovka dosahuje délky deseti kilometrů a při jejím zdolávání hravě překonáte převýšení 1 800 metrů. A až vás lyžování unaví, tak právě v Bormiu dobijete baterky v termálních lázních.

Milovníci nákupů by měli také zbystřit. Co by kamenem dohodil od Bormia, na italsko-švýcarských hranicích, tepe bezcelní město Livigno. Je k prasknutí nacpané špičkovými restauracemi a obchůdky s luxusním zbožím, a co především, je obklopené upravenými i freerideovými sjezdovkami a nejlepšími evropskými snowparky. Zdejší kopce se sice při vrcholných lyžařských soutěžích nesjíždí, i tak ale Livigno stojí za návštěvu. Je také jednou z částí areálu Alta Valtellina. Skipasy se dají pořídit pro jednotlivá střediska, pro celou oblast anebo můžete využít skipasu Bormio e Valli, který platí pro Santa Caterinu, Bormio a přilehlé San Colombano.

Zimními sportovci oblíbený je i areál Madonna di Campiglio spadající do autonomní italské provincie Trentino. Je jediným provinčním střediskem, kterému se dostalo prestiže být pořadatelem závodů Světového poháru. Zdejší etapa se jezdí na téměř mytické sjezdovce. Pokud nemáte strach z výšek, užijete si skvostné horské panorama.

Ať už v zimě nazouváte lyže, těšíte se na snowboard, zkoušíte skialp, nebo zvažujete sněžnice, nikde si aktivní odpočinek neužijete lépe než v těch nejlepších rakouských a italských horských rezortech. Tak kde si letos vypijete svoje bombardino?

 

SCHLADMING
Hotel Zum Stadttor*** – cena od 1 990 Kč
FILZMOOS
Hotel Alpenkrone**** – cena od 1 340 Kč
FLACHAU
Haus Austria*** – cena od 1 190 Kč
BAD GASTEIN
Hotel St. Leonhard*** – cena od 1 140 Kč
BAD HOFGASTEIN
Hotel Johannesbad Palace**** – cena od 2 440 Kč